Konečně vím, co je Feng Shui!

Víte co je to Feng shui? Víte co to opravdu znamená?

Občas slýchám, že někdo má zahradu ve stylu Feng shui (dále jen FS), že se tím řídí, že podle toho žijí…

Musím se přiznat, že pořádně nevím o co jde. A tak jsem oslovila úžasnou Terezku Pyrchalovou, která se tomuto učení věnuje a teď mě, i vám odpoví na to, co mě zajímá a vysvětlí jak to vlastně je.

FengShui pro život LOGO ořez tmavší

Mě tohle učení nadchlo a věřím, že po přečtení článku, rozšíří i vaše obzory a ukáže vám jiný pohled třeba na vaše bydlení.

Třeba vás okouzlí a budete chtít vědět víc :).

Ať tak či tak, tady je náš rozhovor.

Terezko, prosímtě, řekni mi co to je to Feng shui. Vím že je to nějaké souznění s přírodou, ale můžeš to lépe nebo svými slovy popsat? Jaké to je vlastně bydlení?

Ano, Andreo, velice, velice jednoduše by se dalo říci, že je to souznění člověka s přírodou, ale bylo by to dost zavádějící. Feng Shui je vlastně jedna z nauk tradiční čínské metafyziky, kterou začali staří Číňané tvořit před 6000 lety na základě pozorování přírodních cyklů a hvězd. Feng = vítr, Shui = voda. Čínská metafyzika zahrnuje tři hlavní aspekty – prostor, člověk, čas. Je tedy patrné, že Feng Shui – prostor – nemůže dobře fungovat bez tradiční čínské astrologie – čas – a tradiční čínské medicíny – člověk.

Ačkoliv to drtivá většina Feng Shui poradců tak praktikuje, je to veliká chyba. Samotné Feng Shui je tak vytržené z kontextu a zařídit životní prostor bez znalosti člověka, který zde bude žít, je jako připravit úžasnou grilovací párty aniž bys věděla, zda tví hosté nejsou vegetariáni.

Feng Shui se tedy zabývá prostorem. Původně bylo používané pro výběr vhodné místa pro hrobku, ale později si mistři Feng Shui uvědomili, že stejné principy lze aplikovat také na domy. Ačkoliv to málokdo ví, tak tradiční Feng Shui je z velké části o vnějším prostoru, tedy okolí domu.

Teprve poté se dá řešit uspořádání vnitřního prostoru domu. Toto se velmi využívá např. při výběru pozemku pro stavbu, ale také pokud hledáte byt, je dobré vědět, zda okolí přivádí dostatek Čchi.

Čchi, často také nazývána životní silou nebo energií, je v podstatě všude kolem nás. Její proudění má však své zákonitosti. Pokud je Čchi slabá v okolí, můžeme vnitřek upravovat jak chceme, ale množství Čchi zde nezvýšíme. Proto je vnější prostor tak důležitý.

Tradiční Feng Shui není založené na přehnané mystice a esoterice, i když to tak mnozí poradci Feng Shui chápají. Znám jednu, která člověka nejdříve tak vyděsí, že ten chudák zcela zapomena na svůj zdravý rozum a úsudek a pak mu „naoordinuje“ zvoneček nad záchod, aby mu neunikala Čchi a zachránil své manželství. Asi sama cítíš, že to zní vážně divně.

Bohužel tento směr New Age Feng Shui vznikl teprve nedávno, ale protože je pro lidi snadno uchopitelný, rozšířil se v západní světě jako virus. Je to skvělý byznys. Málo znalostí za spoustu peněz. A proti tomu se já snažím bojovat. Zaměřila jsem se na TRADIČNÍ Feng Shui, které je použitelné jak ve staré Číně, tak jsou jeho principy uplatnitelné u nás a v moderní době.

 Jak jsi se k FS dostala?

Jsem hodně pragmatický a racionálně uvažující člověk, neuchopitelné vědy a věci jsou pro mne těžko pochopitelné a neuvěřitelné. K Feng Shui mě dohnaly zdravotní potíže. Trpěla jsem syndromem vyhoření a chronickým únavovým syndromem a k tomu patří také oslabená imunita. Vlastně člověku nic moc není, ale je to taková celková paralýza těla a hlavně mysli. Neskutečná únava.

Tehdy jsem si řekla, že když to nezkusím, nebudu mít pocit, že jsem pro sebe udělala všechno. Že jsem zkusila vše, co by mi mohlo pomoct. A pozvala jsem paní, aby mi udělala rozbor domu. Líbilo se mi, jak o tom mluvila a začala jsem se o Feng Shui zajímat sama.

Prošla jsem školou New Age Feng Shui, ale uvnitř jsem stále měla pocit, že to nemůže být všechno, že kdyby to bylo tak snadné a rychle naučitelné, tak by to mohl dělat každý. Zkontaktovala jsem člověka, o kterém jsem věděla, že umí věci, které tady umí jenom pár lidí a to doslova. No a nyní spolupracujeme, založili jsme společnou školu a interiérové studio. A přáli bychom si, aby se tradiční Feng Shui dostalo do povědomí conejvětšího počtu lidí.

 Co tě na FS nejvíc baví?

Práce s lidmi. Je úžasné pozorovat, jak se mění jejich stav a nálada s postupnou úpravou jejich prostoru a může to být třeba jenom jiné umístění postele. Když pak s nimi rozeberu jejich horoskop, často z nich spadne tíha, protože pochopí, že mohou mít v životě směr.

Velice často mám v poslední době klientky, které mají potíže s pocitem domova. Jakmile člověk nemá pocit domova, dříve či později se dostaví další problémy např. ve vztahu. A tohle všechno se svými klienty řeším. Vidět je nadšené ze změny a úlevy je prostě pecka. Je ovšem pravda, že zpočátku to vyžaduje určitou míru otevření se, což pro někoho není úplně snadné.

 Je FS u nás hodně známé , nebo se mu teprve učíme porozumět?

Feng Shui u nás zaznamenává boom v posledních 10 letech. Do té doby to bylo spíše ukryto veřejnosti, ale tak, jak se stále více pracuje s člověkem a lidé se věnují sami sobě, tak se také začínají zajímat o to, jak bydlí. Stále je ale co rozvíjet.

Bohužel je u nás na vzestupu směr Feng Shui, o kterém se jedna skvělá poradkyně s mnohaletou praxí a znalostí tradičního Feng Shui vyjádřila takto: „Nové teorie a nové způsoby, jak lze posuzovat určité stavby, se vyrojily hned na začátku 70. let a důvěřivá veřejnost se domnívá, že tyto názory hnutí New Age vycházejí ze starodávných tradic, ačkoli to není pravda. Mnoho z jejich výmyslů přišlo z přespříliš aktivních McMozků, kteří chtějí ovládat své důvěřivé klienty.“

A to mě trochu znepokojuje. Bohužel, mnoho poradců ani netuší, že to, co vydávají za Feng Shui je novodobý výmysl-nesmysl.

Je FS pro každého? Nebo jsou místa, kde tohle „učení“ není vhodné? např. dětský pokoj, kuchyň?

Feng Shui je opravdu pro každého. Je to totiž velice individuální a každý dům či byt je posuzován v souladu s člověkem, který ho obývá. Feng Shui ale řeší také firemní prostory, kanceláře, výrobu, astrologie pak velmi pomůže s výběrem obchodního partnera nebo zaměstnanců.

kitchen-2165756_1920

Spíše bych řekla, že si nevybavím důvod, proč Feng Shui nepoužít kdekoliv.

 Vím, že podle FS zpracováváš i horoskopy, můžeš nám k tomu něco říct?

Jak jsem již zmínila výše, Feng Shui je jedna z nauk komplexní čínské metafyziky. K ní zcela zásadně patří také tradiční čínská astrologie. Bez ní si skutečný Feng Shui poradce nemůže poradit. Vypracování horoskopu klienta resp. obyvatel domu (nebo jiného prostoru – bytu, kanceláře atd.) je pro další práci s prostorem nezbytné. Horoskop lze ale vypracovat samostatně. Čínský horoskop má mnoho vrstev, ale ve zkratce lze rozdělit na nativní část, tedy moment zrození, kterou si lze představit jako auto. A druhá část, životní cykly, které můžeme přirovnat k silnici.

Horoskop nám ukáže, jaké auto jsme, tedy jaká značka – Mercedes x Fiat a po jaké silnici jedeme – je plná děr a zatáček nebo je to spíše dálnice?

Horoskopy zpracovávám raději s nějakým konkrétním záměrem např. chce-li člověk změnit zaměstnání, jaký obor má studovat, k čemu má potenciál, v jakém oboru nalezne větší uplatnění nebo má-li otázky v partnerském životě. U rodičů lze také číst, jaký vztah mohou mít ke svým dětem a pokud mají ve vzájemném vztahu potíže, lze doporučit řešení.

Další možností jak použít výklad čínského horoskopu je načasování životních událostí nebo třeba začátek podnikání či upozornění možné kolizní období. Je toho samozřejmě ale mnohem a mnohem více.

 Můžu mít opravdu kvalitnější život díky této metodě/ učení?

Je to o toku energie, když ji máš, zvládáš svůj „osud“ lépe nebo z něj můžeš vytěžit maximum, když ji nemáš, jde to mnohem hůře. Lze si představit také tak, že budou-li v jednom domě bydlet různí lidé, nepovede se jim stejně. Jeden bude úspěšný a spokojený, druhý bude mít finanční potíže a rozvede se. Feng Shui a astrologie umí na tyto okolnosti upozornit a pracovat s nimi.

 Když přijdeš třeba k někomu na návštěvu, máš takový ten“defekt“ že koukáš co by mohlo být jinak anebo dokážeš vypnout?

Umím vypnout.

Ale vždy vnímám, jak na mne daný prostor působí. Je mi tam dobře nebo bych raději šla hned pryč? Všímám si hodně světla a barev nebo toho, zda prostorem proudí energie nebo tam spíše sedí jako těžký balvan? Hodně si všímám konstrukce budov v různých místech.

Pro různé kraje bývá typická různá architektura. to je hodně zajímavé pozorovat. Nedávno jsem v Říčanech viděla dům, který svojí omítkou byl spíše do podhorské či horské oblasti. Působil tam trochu jako „pěst na oko“.

norway-2144781_1920

 V čem je podle tebe největší přínos FS?

Určitě bych se netroufla říci, že je to všelék, ale je pravda, že vytvořit si domov nebo pracovní prostředí, ve kterém je nám dobře, motivuje nás, skvěle se tam cítíme a dobíjí nás energií, má značný vliv na celou rodinu a mezilidské vztahy obecně.

A je-li spokojený jednotlivec…. No ano, obrovským přínosem Feng Shui je vliv nejen na člověka, ale společnost obecně. Feng Shui lze sledovat také ve městech. Proč některá města prosperují a jiná mají problém s nezaměstnaností. Vím, zní to možná trochu přehnaně, ale konkrétně u měst lze pozorovat mimořádný vliv okolního prostředí.

 Co plánuješ do budoucna? 

Ráda bych čtenáře pozvala na svůj blog – www.terezapyrchalova.cz, kde publikuji články k Feng Shui a čínské astrologii. Ještě před rokem jsem měla sen, že jednou budu mít vlastní Školu Feng Shui. Letos v září zahajujeme výuku ve Škole Pěti Prvků – www.skolapetiprvku.cz různými semináři i uceleným studiem.

Škola Pěti Prvků logo

Mám z toho obrovskou radost, protože vím, že mohu nabídnout to nejlepší, co lze k tradičnímu Feng Shui a celé čínské metafyzice vč. čínské astrologie u nás studovat.

Nabídku budeme postupně rozšiřovat např. o seminář o očistném vykuřování prostoru nebo přednášky o tom, na co si dát pozor při výběru nového domu, bytu či pozemku nebo kanceláři.

Zkrátka… „Když ji miluješ, není co řešit!“

Tak a teď už víte vše :), pokud ne, klidně se na Terezku obraťte, jistě vám ráda pomůže.

Přeji Vám krásné dny

Andrea ♥

PS :  zajímavé nápady a tvoření sledujte na FB – Neobyčejný domov. Taky můžete kouknout na můj NOVÝ eshop www.originalnidomov.cz

Andrea Dybová
Mou vášní je tvoření a pomůžu i Vám vytvořit si originální domov podle Vašich představ pomocí jedinečných nápadů a fotonávodů. >
Komentáře