Mladá češka žijící v Egyptě a její pohled na egyptský život

Mám kamarádku Báru, která žije v Egyptě a zajímalo mě jak se jí tam žije.

Protože je to zajímavý příběh, tak se s Vámi o něj podělím 🙂
Nechci se s ní bavit o muslimech a teroristech.

Chci Vám přinést článek o tom, jak si tahle žena žije svůj sen.

O tom, jak se bydlí jinde než v ČR.

A kdo vlastně tato mladá žena je? Baru, představ se nám prosím.

Jsem „barevná“ žena, která žije svůj obyčejný život neobyčejným způsobem. Ukazuji lidem, že svět není černobílý a že multikulturní vztahy jsou normální. Radím, pomáhám a otevírám své srdce těm, kteří se zajímají o jinou kulturu, o život v Egyptě, o vztahy, cestování a potřebují získat cenné informace, které na Wikipedii nenajdou.

1. Jseš mladá  a žiješ v Egyptě. Pro mnohé úžasné a dobrodružné, pro jiné odstrašující a nepochopitelné.
Řekni mi prosím, jak se Ti žije v Egyptě?

Myslím si, že nikdo na světě nemá právo soudit jakákoliv rozhodnutí druhých lidí. Každý si představujeme štěstí a pohodlný život jinak a jinde.

Já jsem se díky Bohu narodila do doby, kdy člověk může svobodně cestovat, svobodně myslet a dýchat. Jsem za svůj život a možnosti, které jsou mi otevřené, neskutečně vděčná.

Stejně tak, jak je třeba pro mě osobně hrůzná a děsivá představa bydlet v 36. poschodí mrakodrapu v centru betonového New York City, tak pro někoho může být hrůzná představa žít v Egyptě.

Já to naprosto chápu, protože každý jsme originál, ale nikoho neposuzuji nebo se nesnážím pochopit.

Nicméně zpět ke Tvé otázce. Jak se mi tady žije? Řeknu to jednoduše, zatím dobře, jinak bych tady nežila. Já jsem člověk, který potřebuje ke štěstí celkem málo.

Materiální svět pro mě není priorita. Nepotřebuji ke šťastnému životu naleštěné výlohy a pozlacené kliky. V Egyptě se mi žije pohodlně, protože se zde cítím neskutečně uvolněně a pohodově. Mám zde určitý zdroj energie, který mě s každým novým ránem dobíjí.

Pro mě je priorita č. 1 slunce, moře a klid a toho všeho se mi v Egyptě dostává. Ano, trvalo mi, než jsem si na jinou kulturu, prostředí a životní úroveň, zvykla, ale každá země má něco. Pro mě má Egypt zatím více těch plusů než mínusů a jeden z největších plusů je samozřejmě můj přítel Aref, který je Egypťan.

1 2

 2. Jak jsi se tam dostala?

Jak jsem se sem dostala, to je takový pěkný příběh (teda alespoň pro mě).

Vezmu to trošku od začátku, dříve jsem žila v Anglii, necítíla jsem se tam ale šťastná a vrátila jsem se tedy do ČR, dostala jsem práci jako stevardka ve vlacích, ale to mě neskutečně ničilo.

Po roce jsem odešla a dostala práci snů v CK Fischer, kde jsem pracovala jako prodejce zájezdů.

Vždycky jsem si přála pracovat v cestovce, od malička jsem cestovala s taťkou, který pracoval jako řidič kamionu, procestovali jsme skoro celou Evropu a já tak byla naučená poznávat svět. Tady ta dobrodružná povaha mi zůstala a tak jsem si myslela, že práce v cestovní kanceláři bude naplňovat moji touhu.

Asi po půl roce, co jsem pracovala v CK jsme se s kamarádkou rozhodly, že vyrazíme na jaře za sluníčkem. Chtěly jsme nejdříve do Arabských emirátů, poté mě ale kolegyně navnadila na oblast Marsa Alam.

Objednaly jsme tedy s kamarádkou hotel, který byl od letiště cca 2  hodiny cesty, týden před odletem jsem hotel  ale změnila, protože jsme nechtěly cestovat tak dlouho a vybrala jsem druhý extrém, hotel  10 minut od letiště.

Po příjezdu do nově vybraného hotelu se nám tam ale vůbec nelíbilo a byly jsme zklamané, rozhodly jsme se, že opět změníme hotel. Kolega z práce mi doporučil super hotel, kam jsme se nakonec přestěhovaly, no a protože jsme přijely později a oni na novém hotelu měli nahlášené, že pracuji pro CK a že k nim přicházíme od konkurence, tak jsem měla o den později příležitost poznat mého přítele Arefa (samozřejmě tou dobou mě ani  ve snu nenapadlo, že by byl on můj životní partner a Egypt země, kde budu šťastně žít).

Na základě našeho víceméně pracovního seznámení jsme zůstali v kontaktu a po 6 měsících, kdy jsem za ním skoro každý měsíc létala,  si mě Aref přijel vyzvednout do ČR a odletěli jsme spolu zpět do Egypta a to už natrvalo.

3 4

 

3. Vím, že jste teď s Arefem přestehovali do nového bytu. Líbí se ti jejich Arabský svět? nebo si zařizuješ bydlení i trochu „po česku“ ?
Ano, stěhovali jsme se do nového bytu v Hurghadě. Hurghada je turistické centrum a taky zde žije hodně Evropanů , hlavně Evropanek, které se sem přestěhovaly kvůli manželovi. Vzhledem  k tomu, že je Hurghada taková “směsice”, tak se zde hodně promítá evropský styl.

Hlavně se zde vyskytuje pojem “evropský standard”, který zaručuje především určitou dávku čistoty, vyšší kvalitu vybavení a také okolí, kde se byt nachází.  Náš byt je evropského standardu, takže se od našich bytů nijak zvlášť neliší, spíše naopak, přijde mi na české poměry (na které jsem byla já osobně zvyklá) až nadstandartní.

Pronajali jsme si byt již vybavený, ale šlo jen o elektronické spotřebiče, skříň, postel, televizi, křesla atd. Doplňky a zbytek si zařizujeme sami a nevím, jestli je to vyloženě “po česku”, protože abych řekla pravdu, nevím, co si pod tím pojmem přesně představit. Spíš si to vybavujeme tak, abysme zde měli příjemné barvy, moc  věcí se zde barevně “nebilo” , abychom se prostě cítili dobře.

Styl upřednostňuji moderní před klasickým. Jejich klasický egyptský styl se mi líbí, ale hodí se mi spíše do paláců a velkých vil, ne do malého bytu pro normální bydlení, ale to je samozřejmě otázka vkusu. I Egypťani mají velmi rozdílné vkusy, tak jako všichni na světě.

„Přikládám foto, když jsme byt přebírali“.

5 6 7 8

Mám ráda jednoduché věci a někdy mi nevyhovuje jejich zdobení.  A proto jsem se z ekologických a ekonomických důvodů rozhodla pro větší recyklaci a začala si doma hrát s
tvořivostí , výrabět si lehké dekorace a menší nábytek sama z plechovek, plastu, kartonu.

 

4. A co na to Aref ? Je typický Egypťan nebo spíš kosmopolita?
Aref je spíš kosmopolita. Jejich klasický styl se mu líbí stejně tak jako mně, ale i on pro naši domácnost upřednostňuje moderní, vkusný styl ( pro nás vkusný).

Naštěstí se můj a jeho vkus téměř vždycky schází. Je ale pravda, že kdybych ho nechala samotného vybavit byt, nevím, jak by to dopadlo. To není otázka vkusu, to je otázka toho, že jednoduše sám od sebe nepřemýšlí nad tím, jestli se nám ta skříň bude do ložnice hodit nebo ne.

Když ale o vybavení a nábytku společně rozhodujeme a soustředíme se na to, tak má vkus téměř stejný jako já. 🙂

5. Egypt je přecijen Afrika, stíháš jejich trendy? Jak žije typická egyptská rodina?

 
Jejich trendy, no, ty nestíhám, protože je ani nijak nesleduji a nezaměřuji se na to.

Jedu si prostě to své. Hledám inspiraci všude na internetu z celého světa.

Jak žije typická egyptská rodina, to je celkem široký pojem. Je rozdíl, zda se jedná o střední, vysokou nebo nižší  vrstvu.

Také záleží na tom, zdali žijí na vesnici nebo ve městě. Hodně se to liší a těch faktorů je opravdu mnoho.

Nicméně taková střední třída ve velkém městě (např. Káhiře či Alexandrii) žije tak, že manžel a většinou i manželka chodí do práce, oba zajišťují chod domácnosti. Muž finančně a žena se stará o děti, aby bylo navařeno, uklizeno.

V těch vyšších vrstvách jsou ženy většinou doma, protože si to mohou dovolit, starají se právě o ty trendy a velice často mají svůj okruh kamarádek na stejné úrovni, se kterými tráví hodně času v kavárnách. V egyptské kultuře jsou životy žen a mužů hodně oddělené. Žena se stýká se svými kamarádky, jen ženami a muži zase se svými kamarády, jen muži.

6. Kdyby jsi to měla srovnat, bydlení u nás a tam? Jaké vidíš pozitivum?
Já mohu srovnávat jen bydlení naše nebo jaké znám bydlení u Arefovi rodiny a našich přátel. Samozřejmě hodně lidí žije jinak, ale to je tak všude na světě. Já osobně vidím pozitivum v tom, že je zde jednodušší bydlet v baráčku se zahradou.

Třeba my a skoro všichni naši přátelé, bydlíme v menší vile, která je rozdělená na bytové jednotky. My jsme zde 3 rodiny a máme krásnou zahradu, bazén a soukromí a je to neskutečně cenově dostupné (samozřejmě pro nás, pro mnoho Egypťanů ne a zase naopak mnoho Egypťanů má svoje vlastní vily u moře).

To v Česku moc často nevidím. Buď jste na tom dobře a mate svůj baráček s bazénkem, anebo jako většina, bydlíte v paneláku. Ano i v Egyptě je spoustu bytovek a lidé bydlí jako v králičárnách, ale to je otázka volby a možností. Pokud člověk nechce, má zde možnost třeba takového bydlení, jako jsme zvolili my. 

Kdybychom bydleli s Arefem v ČR, tak bychom byli pravděpodobně nuceni (alespoň ze začátku), také naskočit do králičárny a nějak přežívat na sídlišti. Naše bydlení, které teď máme je samo o sobě pro nás velké pozitivum. Další pozitivum jsou ceny nemovitostí, ceny pronájmů – ty jsou pro mě osobně přívětivé.

 

 9 10

7. Jací jsou tam lidé?  Vím, že i u nás jsou skupiny lidí, kteří mají rádi nové trendy, jiní třeba venkovský styl. Jak vnimají svuj domov Egypťané.
Lidé jsou zde veselí, přátelští a pohostinní. To je znovu velice těžká otázka. Hodně se to odvíjí od životní úrovně a  životním stylu, jak jsem popsala výše v páté otázce.

Na vesnici se furt udržuje vesnický styl a ve velkých městech to záleží na lidech, co upřednostňují, jestli modernu nebo klasiku a taky vše záleží na tom, jaké mají finanční dispozice.  Egypťané si samozřejmě také vybavují byty dle svého vkusu, pokud jim to finance dovolují.

Zajímavostí může být, že při sňatku muž kupuje nebo pronajímá byt, zajišťuje inkaso a platí vybavení ložnice. Žena zase platí komplet vybavení kuchyně. Další  místnosti většinou sdílejí, nebo záleží vždy samozřejmě na domluvě.

Páry spolu vybavují byt vzhledem k jejich vkusu a finančním dispozicím. Nakupovat mohou moderní nábytek třeba v Ikei v Káhiře, nebo jsou přímo tržiště/oblasti, kde se prodává nábytek a nebo si mohou nechat přímo vyrobit nábytek u truhláře.

11 12

8. Co se Ti na Egyptě nejvíc líbí ?

Rudé moře, sluníčko, veselá povaha lidí, svoboda….

9.  Mnozí mají s Egyptem spojeného Faraona, Kleopatru, zlato a moře. Ale je něco podle Tebe úžasného o čem třeba lidé moc nevědí a proč se za tím vydat do Egypta? 

Úchvatná je třeba Bílá a Černá poušť. Nádherné je Násirovo jezero a Abu Simbel (to je pro turisty známé).  Dechberoucí je Sinaj a myslím si, že i nádherné město Alexandrie, které vlastní mnoho památek a historie, stojí za poznáním.

Egypt má mnoho co nabídnout. Nejen pláže, hotel a all inclusive. Ale samozřejmě panenský podmořský svět v oblasti Marsa Alam je něco neskutečného.

Takže týden na jachtě s potápěním s delfíny, šnorchlováním a objevováním Rudého moře, s rybařením a čerstvými rybami na talíři je pro mě v Egyptě TOP.

13 14 15 16 17 18                           Sinaj                                                                                                                    Alexandrie

10.  Cítíš se tam bezpečně?

Ano, já osobně se cítím v Egyptě bezpečně. Obecně je zde kriminalita velice nízká, co vás může potkat je nějaká malá kapesní loupež, nebo to, že vás prodavač v obchodě natáhne o pár korun, ale jednoznačně se nebojím, že by mě někdo přepadl, znásilnil, zastřelil nebo mi nějak fyzicky ublížil.

Takové pocity ale ve většině měst v ČR bohužel mám. Ano, jistě někdo namítne, že se mi může stát, že mě rovnou s dalšími desítkami lidí odpálí nějaký terorista – stát se to může, se stejnou pravděpodobností, jako všude jinde.

Nicméně absolutně nemám pocit, že by na mě na každém kroku číhal terorista s bombou kolem pasu.

19

Jsem ráda, že se má Bára v Egyptě dobře a je tam šťastná. Děkuji moc za rozhovor, za to, že se vám otevřela i za to, že je taková jaká je 🙂  Prostě svá!

Třeba se i já ještě někdy za ní vydám na dovolenou 🙂 . Můžete si přečít další články o životě v Egyptě na jejích stránkách.

Já jsem v Egyptě byla s rodiči před 18ti lety a tehdy to bylo něco WAW 🙂

A víte co, povím vám ještě malou historku.

Když jsme se tehda vrátili z Egypta (dovolené s rodiči) začalo září, nový školní rok a my jsme ve škole měli napsat slohovou práci o tom, jak jsme strávili léto.

A já, plná nadšení z toho, že jsme byli v Africe (protože v té době to byla poměrně drahá dovolená) jsem psala právě o Egyptě.  A víte co!?

Náš profesor češtiny, který opravoval moji slohovku mi dal za pět! Néé proto, že bych tam měla tolik chyb (jako, že tam určitě nějaké byly), ale proto, „Že jsem tam nebyla a celý příběh si vymyslela“ 😀

Ještě teď ho vidím, jak na mě těma zlostnýma a vykulenýma očima hledí, když jsem mu říkala, že jsem tam ale fakt byla…

Hrozně mě to štvalo, ale v té době nebylo moc moudré dohadovat se s profesory. A tak na radu rodičů, jsme to nechali být a doma jsme se nad tou 5 později nakonec všichni zasmáli..

Důkaz místo slibů 😀

IMG_1492 IMG_1493

Tak se mějte hezky,  tvořte, plňte si své sny a žijte život podle svých představ 🙂

PS :  jestli i vy žijete tak krásný život jako Bára napište mi nebo se o něj podělte na FB stránkách.

Andrea ♥

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Andrea Dybová
Mou vášní je tvoření a pomůžu i Vám vytvořit si originální domov podle Vašich představ pomocí jedinečných nápadů a fotonávodů. >
Komentáře